آندوسکوپی بینی و سینوس | آندوسکوپی | درمان گرفتگی بینی | آندوسکوپ
11374
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-11374,single-format-standard,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,no_animation_on_touch,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس:

آندوسکوپی بینی و سینوس دو کاربرد اساسی در بخش تخصصی بینی و سینوس دارند: کاربرد تشخیصی و کاربرد درمانی.

 

آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی تشخیصی:

در مورد کاربرد تشخیصی، عمل آندوسکوپی خیلی از ناهنجاری ها و بیماری های بینی که در سی تی اسکن و یا ام آر آی ناشناس و غیر قابل ارزیابی مانده اند، را به وضوح نمایش داده و پزشک یا جراح بینی می تواند تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.

آندوسکوپی روشی است که طی آن نیازی به تابش اشعه های مضر برای مشاهده بخش داخلی نیست و این نکته از مزایای مهم روش آندوسکوپی بینی و سینوس است. این عمل به منظور شناسایی و تشخیص سینوزیت، پولیپ ها، تومور های بینی و سینوس، لوزه سوم، عامل خارجی مزاحم، ورم مخاط، بزرگی آدنوئید، حساسیت ها، علل انسداد بینی، مشکلات بویایی، انسداد گوش و جراحی بینی و . . . کاربردهای موثری دارد. بدین ترتیب بدون هیچگونه عوارض و مشکلی پزشک توان شناسایی و ارزیابی مسائل را یافته و بهترین تصمیمات درمانی را اتخاذ می نماید. دیگر مزیت آندوسکوپی بینی و سینوس قابلیت تکرار آن بعد از دوره درمان می باشد.

آندوسکوپی با روش تشخیصی بسته به نظر پزشک می تواند تحت بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت گیرد حتی در مورد کودکان می توان این کار را به شکل سرپایی سامان داد؛ مدت زمان انجام آندوسکوپی بینی و سینوس از 10 دقیقه تا 15 دقیقه متغیر است.

آندوسکوپی درمانی:

در روش درمانی آندوسکوپی، جراحی با دستگاه آندوسکوپ صورت می گیرد و بخش های مشکل دار بینی و سینوس مورد درمان قرار می گیرند به این منظور معبر سینوس گشوده تر می گردد و معمولا آسیبی به بافت های سالم بینی وارد نمی شود.

آندوسکوپی بینی و سینوس به روش درمانی اکثرا در اتاق عمل و تحت بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد.

دلایل بروز مشکلات سینوسی عبارتند از: گرفتگی معبر یا دهانه سینوس، وجود مانع در خروج ترشحات، انسداد معابر هوایی سینوس، وجود پولیپ و تنگی مجراها.

موارد دیگر کاربرد آندوسکوپی بینی و سینوس:

  •  شناسایی و جراحی تومورهای جمجمه: در حالت عادی با روش های قبلی امکان دسترسی به تومورها ی قاعده جمجمه بسیار سخت و غیر ممکن است تومورهای این نواحی ممکن است بین جمجمه و بینی و یا بین جمجمه و گوش باشند یا در قسمت پایینی مغز؛ برای دسترسی به آنها و درمانشان آندوسکوپی بهترین وسیله بوده و راهگشای بسیاری از درمان های این چنینی می باشد.
  •  تومورهای سرطانی خوش خیم و بدخیم سینوس و درمان آنها: با کمک دستگاه آندوسکوپ جراح بینی توانایی مشاهده بافت اطراف تومور و جراحی آن را خواهد داشت بی آنکه آسیبی به چشم و مغز وارد آید.
  •  برطرف نمودن نشت مایع نخاعی : زمانی که بنا به دلایلی حایل بین مغز و بینی باز شود، بیمار دچار مشکلات اساسی خواهد شد چرا که لایه های عایق بین مغز و بینی از بین رفته اند. با کمک روش آندوسکوپی درمانی امکان درمان این عارضه نیز وجود دارد.

 

drmofrad
بدون نظر

درج دیدگاه شما

3 × پنج =