تغذیه بعد از عمل بینی | تغذیه بعد از جراحی بینی | مواد غذایی بعد از جراحی بینی |
11578
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-11578,single-format-standard,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,no_animation_on_touch,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

تغذیه بعد از عمل بینی

تغذیه بعد از عمل بینی

تغذیه بعد از عمل بینی

یکی از مهم ترین موارد مراقبتی پس از عمل جراحی بینی ، پرداختن به برنامه غذایی مناسب و سالم است . رعایت اصول دقیق تغذیه بعد از عمل بینی طبق نظر پزشک جراح بینی در طول دوره بهبودی موجب تسریع در بهبودی زخم ها ، جراحات ، التهاب و تورم بینی می شود . همچنین بدن قوای از دست رفته خود را باز می یابد و وضعیت کلی بیمار ارتقای چشمگیری پیدا خواهد کرد .

تغذیه بعد از عمل بینی

کیفیت مواد غذایی

طبق نظر دکتر علیرضا مفرد جراح بینی ، فک و صورت ، لازم است تغذیه بعد از عمل بینی به گونه ای باشد که مواد غذایی سالم ، تازه و طبیعی بوده و در این دوره از مصرف غذاهای کنسروی ، آبمیوه های پاکتی و کمپوت اجتناب نمایید . تا حد امکان میوه و سبزیجات سالم غذاهای خانگی و آبمیوه های طبیعی را میل کنید . غذای مصرفی لازم است در زمان های ابتدایی پس از جراحی بینی نرم باشد تا با جویدن آن آسیبی به بافت های جراحی شده وارد نیاید .

روز اول

پس از جراحی بینی و مرخص شدن از کلینیک یا بیمارستان ، تا  ساعت از خوردن آشامیدن خودداری نمایید زیرا ممکن است داروی بیهوشی موجب تهوع و استفراغ شود . بعد از 4 ساعت می توانید مایعات سبک و آبمیوه میل نمایید و مانعی برای صرف این گونه مواد وجود ندارد البته توصیه می شود مایعات مصرفی زیاد سرد یا گرم نباشند . بعد از 6 تا 7 ساعت خورد غذا را آغاز کنید . برای خوردن آبمیوه ، آب و هر گونه مایعی ، از نی های با قطر زیاد کمک بگیرید .

10 روز ابتدایی

بهتر است یک هفته تا 10 روز پس از جراحی بینی از غذاهای نرم و سبک تغذیه کنید مثلا پوره ، برنج کته ای نرم ، سیب زمینی پخته ، سبزیجات پخته آبپز یا بخارپز کمک بسیار زیادی به حفاظت از بافت های جراحی شده و سرعت گرفتن بهبودی می کنند . مصرف انواع سوپ ها در این بازه زمانی بسیار کمک کننده و مفید خواهد بود .

آبمیوه ها

خوردن آب کرفس موجب رفع و کاهش آثار کبودی شده و آب سیب ، پوره آناناس و آب هویج و سایر آبمیوه های خانگی ورم ها را می کاهند .

هفته های ابتدایی

در هفته های ابتدایی از گاز زدن ساندویچ ، سیب درسته ، ته دیگ و خوردن غذاهای شور خودداری کنید .

سایر خدمات دکتر علیرضا مفرد :

با تشکر مدیریت سایت دکتر علیرضا مفرد متخصص جراحی فک و صورت .

drmofrad
بدون نظر

درج دیدگاه شما

پانزده + 20 =