جراحی بینی | جراح بینی گوشتی | جراحی بینی | جراحی زیبایی بینی | جراحی ترمیم بینی
10917
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-10917,single-format-standard,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
جراحی-بینی

جراحی بینی

انجام جراحی بینی می تواند براثر علل مختلفی باشد برخی از افراد به دلیل افزایش اعتماد به نفس و همچنین کسب جذابیت ظاهری بیشتر اقدام به جراحی بینی می کنند و برخی دیگر به دلایل وجود مشکلات موجود در بینی و انسداد مجاری تنفسی تصمیم به جراحی بینی می گیرند.جراحی بینی امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است که بسیاری از آنها از نتیجه جراحی خود رضایت تمام داشته و برخی افراد هم پشیمان از جراحی هستند .شما در ابتدا بهتر است با جراحی بینی آشنایی پیدا کنبد و با آگاهی بیشتری به این امر نگاه کنید.

جراحی-بینی

جراحی بینی

اهمیت بینی

بینی از جمله مهم ترین اعضای بدن است . عملکرد و فعالیت این عضو در بدن تاثیر اساسی بر سلامت فرد دارد به طوری که بروز جزئی ترین مشکل و نارسایی در این عضو موجب بروز ناهنجاری های جانبی و عوارض شدید دیگر برای سیستم تنفسی و مغز می شود به عنوان مثال ، گرفتگی و انسداد بینی با ایجاد مانع برای کانال های تنفسی ، می تواند سردرد های آزاردهنده ای را برای فرد به همراه آورد ؛ در صورت عدم درمان نارسایی ها و اختلالات بینی ، این ضایعات شدت گرفته و ضرر های جبران ناپذیری را به وجود می آورد . چه بسا سردرد های ناشی از گرفتگی و انحراف سپتوم که بدون درمان جراحی بینی ادامه یافته و وضعیت خواب و زندگی کلی افراد را تحت تاثیر قرار داده اند . از لحاظ زیبایی شناسی ، بینی دقیقا در وسط صورت جای دارد . وجود عیب فرمی و شکلی در این عضو زیبایی تمام چهره را تحت تاثیر قرار داده و از جذابیت باقی بخش ها می کاهد به همین دلیل انجام جراحی بینی طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است . در این نوع جراحی می توان حین انجام درمان های زیبایی ، مشکلات ساختاری و عملکردی را نیز رفع نمود در بسیاری از موارد ، در کنار رفع ایرادات فرمی ، پولیپ های موجود نیز خارج شده اند و یا انحراف بینی و بزرگی شاخک ها برطرف شده است بنابراین بعضی از افراد که با مشکلات عملکردی مواجهند ، می توانند از مزایای جراحی زیبایی بینی نیز بهره مند شوند البته این مهم نیازمند امکان سنجی و صلاحدید پزشک جراح بینی است که آیا فیزیک بیمار یا زمان جراحی اجازه چنین اقدامی را می دهد یا خیر . در هرصورت طی جراحی بینی می توان بسیاری از مشکلات تنفسی را برطرف نمود و سبک زندگی فرد را ارتقا داد .

ساختار بینی

اجزای  بینی با پوست و مخاط بینی پوشش داده شده اند و توسط رباط های نگه دارنده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. یکی از قسمت های بینی که در جراحی بینی دچار تغیرات می شود استخوان ها و غضروف های بینی هستند.تقویت و درستی ساختار اسکلت بینی در ورودی هوای تنفسی نقش بسیار زیادی دارد.با برداشتن تمام و یا قسمتی از غضروف ها و یا رابطه های نگه دارنده می تواند باعث اثرات نامطلوب در ظاهر بینی و همچنین مجاری تنفسی شود.سوراخ های بینی بعد از جراحی باید یکسان باشد و همچنین پره های بینی باید  به گونه ایی تغییر داده شوند تا بعد از گذشت چند سال مشکلات تنفسی را برای فرد ایجاد نکند.

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

متقاضیان جراحی رینو پلاستی امروزه بسیار زیاد شده است ودر این جراحی تمامی نقایص مربوط به زیبایی از بین می رود.پیش از جراحی زیبایی بینی متخصص گوش و حلق و بینی بیمار را معاینه کرده و ویژگی های بینی و همچنین دیگر اجزای صورت وی را بررسی می کند.تکنیک های مختلفی برای هر فرد متناسب با خود فرد در جراحی زیبایی بینی استفاده می شود. در جراحی زیبایی بینی  با ایجاد شکاف  و برداشتن  پوشش پوستی از روی اسکلت بینی  ، تمامی تکنيک ها مستقيم انجام گرفته و به این صورت عوارض ناشی از اشتباه جراح در حين عمل جراحی بینی کمتر می شود . بینی می تواند به حالت استخوانی ،گوشتی و یا حالتی بین این دو باشد.نتیجه جراحی زیبایی بینی به نوع بینی وهمچنین خلاقیت جراح بستگی خواهد داشت.جراحی زیبایی بینی نوعی هنر بوده و جراح با توجه به تجربه خود می تواند نتیجه جراحی را به شکلی ایده آل رقم بزند.پوست بینی در جراحی بینی از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

جراحی بینی استخوانی

برای اینکه بتوانیم بگوییم بینی از چه نوعی است ظاهر و همچنین پوست آن بررسی می شود .پوست بینی استخوانی نازک بوده و قابل انعطاف می باشد.به عبارتی دیگر می توان گفت ساختار بینی استخوانی به گونه ای است که بیشتر حجم بینی را استخوان و غضروف تشکیل داده است و جراح بینی در جراحی بینی استخوانی  تمرکز خود را بر این اجزا گذاشته و تغییراتی را بر روی آنها انجام می دهد.معمولا بینی های استخوانی دارای قوز و یا برآمدگی هستند که جراح بینی مشکلات مربوط به آنها را برطرف خواهد کرد.

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

برعکس بینی های استخوانی پوست بینی های گوشتی ضخیم بوده و نوک بینی بیشتر از بافت چربی و پوست تشکیل شده است .به همین دلیل جراح بینی در ابتدا تکنیک هایی را جهت تقویت اسکلت بینی انجام می دهد تا بتواند ساختار بینی را استحکام ببخشد و دیگر تغییرات را بر روی بینی اعمال کند.در جراحی بینی گوشتی چون ضخامت پوست زیاد می باشد بسیاری از ظرافت های ایجاد شده توسط جراح بینی مشخص نمی شود. به همین دلیل جراح بینی مقداری در عمل محدود می شود .به هر حال تنها تبحر جراح می تواند نتیجه را برای بیمار رضایت بخش کند.

جراحی زیبایی بینی

همان طور که گفته شد جراحی بینی می تواند جنبه درمانی داشته باشد.از مشکلاتی که می توان به آن اشاره کرد عارضه هایی همچون انحراف بینی ،پولیپ بینی ،شکستگی های بینی و جراحی آندوسکوپی سینوس می باشد.در این گونه از جراحی ها ممکن است بینی به هیچ عنوان برش داده نشود و با اسنفاده از ابزار های مختلف مشکلات برطرف شوند که تکنیک های استفاده شده بستگی به پیشرفت بیماری و تشخیص متخصص خواهد داشت.

تفاوت جراحی های باز و بسته در عمل بینی :

جراحی بینی عموما به دو روش جراحی باز و جراحی بسته امکان پذیر است اتخاذ روش های نامبرده بستگی به صلاح دید پزشک جراح بینی داشته و وی با سنجش وضعیت بیمار و ارزیابی شرایط ، بهترین راهکار جراحی را انجام می دهد. روش باز در جراحی بینی روشی است که برش در بین سوراخ های بینی در بخش پایینی زده شده تا پوست رویی ساختار بینی کاملا بلند شود ولی در مورد روش جراحی بینی بسته ، برش های جراحی در داخل حفرات بینی زده میی شوند و سپس پوست رویی از استخوان جدا می گردد در کل جدایی پوست از ساختار زیری در هر دو روش لازمه جراحی بینی است.

روش های نامبرده برای انجام این جراحی هر یک مزایا و معایبی خاص را  دارا می باشند برای مثال ، طی جراحی بینی به روش باز ، پزشک امکان دسترسی بهتر و راحت تر به داخل بینی را داشته و می تواند مراحل جراحی را با نظم بهتر و کنترل صحیح تری سپری نماید اما در جراحی بینی به روش بسته این شرایط به راحتی امکان پذیر نیست مزیت جراحی بسته در ترمیم زودتر زخم ها ، تسریع در بهبودی بیمار و کاهش التهابات و تورم پس از جراحی است. برای موفقیت بیشتر جراحی بینی در بینی های حاد و نیازمند تغییرات زیاد روش جراحی باز اولین گزینه جراح بینی است.

جراحی رینوپلاستی

مزایای جراحی بینی به روش بسته :

  • کاهش تورم پس از جراحی.
  • در بخش کلوملا برش پوستی ایجاد نمی شود .
  • کاهش مدت زمان جراحی.

مزایای روش باز در جراحی بینی :

  • امکان دسترسی بیشتر جراح بینی به بافت های درونی
  • امکان جایگذاری بهتر پروتز ها و گرافت ها.
  • درمان بینی های با مشکلات پیچیده و شدید.

لازم به ذکر است که برخی بیماران پس از جراحی می پندارند که وجود بخیه در کناره پره های بینی نماینده جراحی باز است در صورتی که چنین برداشتی صحیح نیست و برای جراحی بینی به روش بسته نیز گاه جراح بینی مستلزم ایجاد برش در کناره پره هاست.

اهمیت انتخاب جراح بینی

امروزه افراد به زیبایی خود اهمیت زیادی می دهند و می بینیم که جراحی های مرتبط به زیبایی اندام و صورت بیش از گذشته طرفدار پیدا کرده است.به همین دلیل بسیاری از مراکز به صورت غیر قانونی و بدون داشتن تخصص در این رابطه جراحی زیبایی بینی را برای بیماران انجام می دهند. در صورتی که جراح در این زمینه تجربه و تبحر کافی نداشته باشد جراحی بینی می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.شما می تواند برای انتخاب جراح بینی از اطرافیان خود که از نتیجه جراحی خود رضایت داشته اند کمک بگیرید و یا اینکه با مراجعه به مطب و مشاوره های ابتدایی و دیدن نمونه های جراح از پزشک خود اطمینان حاصل پیدا کنید.

سن مناسب برای انجام جراحی بینی :

یکی از گزینه های مهم در جراحی بینی سن است . برای این جراحی محدودیت سنی خاصی وجود ندارد ولی لازم است فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد . برای افراد با سن پایین تر از دوران بلوغ ، این جراحی پیشنهاد نمی شود. زیرا بینی در بخش های مختلف همچنان رشد نکرده است به این ترتیب لازم است رشد بافت های غضروفی و استخوانی کامل شود .

طبق تجربه جراحان بینی ، لازم است برای انجام جراحی بینی فرد به سن بلوغ رسیده و رشد جسمانی و فیزیکی وی کامل شده باشد. برای خانم ها از سن 16 سال به بعد می توان جراحی بینی را انجام داد و برای آقایان این جراحی می تواند از سن 18 سالل به بعد انجام شود ؛ پس از این سنین دیگر محدودیتی برای انجام جراحی بینی نبوده و حتی افراد بالای 50 سال سنن هم می توانند تحت عمل جراحی بینی قرار گیرند.

البته لازم است پزشک جراح بررسی های لازم را انجام دهد در برخی موارد در ابتدای این سنین بنا به دلایل تخصصی و پزشکی ، از انجام عمل جراحی جلوگیری می شود. به این ترتیب که پیش از تمام شدن فرایند رشد نمی توان با جراحی بینی آثار مهمی را اعمال نمود چون نتایج جراحی دستخوش تغییر می شود و عمل جراحی بینی بر عملکرد و زیبایی این بخش اثر معکوس گذاشته و برخی غضروف های درونی که مراحل رشد را کنترل می کنند دچار عوارض حادی خواهند شد.

سن مکناسب برای جراحی بینی

جراحی بینی در افراد مسن :

و اما حداکثر سن : برای سنین بالا نیز محدودیتی وجود ندارد برای انجام جراحی بینی در سنین بالا نکته مهم وضعیت بدنی برای تحمل جراحی و سلامت عمومی است هستند افرادی که در سنین بالای ۶۰ سال همچون جوان ۲۰ ساله توان و سلامتی کامل دارند و برعکس افراد در سنین جوانی که بدنشان به خاطر ضعف بنیه نمی تواند بی هوشی یا تغییرات جراحتی را بپذیرد بسیاری از افراد مراجعه کننده برای جراحی بینی با سن بالای ۵۰ سال نتایج خوب و قابل توجهی را تجربه نموده اند .

طبق تجارب و مشاهدات ، اعضایی مانند بینی و گوش تا پایان عمر هر کس رشد می کنند ، با بالا رفتن سن ، اجزای پوستی و غضروفی بینی با افتادگی مواجه می شوند ، جاذبه زمین نیز بر این تغییر شکل و افتادگی ها بی تاثیر نیست در نتیجه فرم بینی از حالت عادی خارج شده و زیبایی دوران جوانی خود را از دست می دهد. طی عمل جراحی بینی می توان سر بینی فرد را بالا برده و وضعیت تنفسی و فرمی این عضو را بهبود بخشید. شایع ترین ایراداتی که در پیی بالا رفتن سن در بینی فرد بروز می کنند ، افتادگی و برآمدگی پل بینی است که این موارد علاوه بر زیاد نشان دادن سن ، موانع تنفسی مهمی نیز به شمار می آیند. به طوری که وقتی با کمک دست نوک بینی را بالا می کشیم ، تنفس فرد به حالت ایده آل باز می گردد.

تاثیر لیزر در جراحی بینی :

به منظور جلوگیری از خطرات ناشی از عملکرد نادرست بینی می توان در جراحی بینی از لیزر استفاده کرد طبق جراحی های انجام شده در سال های اخیر مشخص شده که گاه در برخی جراحی های  بینی نقش لیزر بسیار کمک کنندهه بوده به نحوی که طی عمل های حساس و جزیی با کمک لیزر ، خونریزی کمتری رخ می دهد ولی ذکر این نکته نیز ضروری است که این ابزار ( لیزر ) در جراحی بینی با هدف زیبایی کاربردی نداشته و تاثیر خاصی بر نتایج جراحی بینی زیبایی ندارد و زیبا شدن بینی پس از عمل مستلزم توانمندی جراح و مناسب بودن فیزیک بیمار است.

تاثیر لیزر در جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی :

چند هفته مانده به جراحی باید مصرف برخی ازداروها را قطع کنید شما میتوانید لیستی از این داروها از جراح بینی خود تهیه کنید.این امر از این جهت اهمیت دارد که برخی از داروها می تواند جراحی بینی را با مشکل روبه رو کند.

یک هفته پیش از تاریج جراحی زیبایی بینی یا هر نوع عمل بینی لازم است بیمار از استعمال دخانیت خودداری نماید. چرا که نیکوتین دود سیگار آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به سلامت بیمار وارد کرده و علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن دستگاه گردش خون و تغییر غلظت خون در رگ ها احتمال بروز اختلالات تنفسی را نیز در پی دارد به این ترتیب توصیه اکید پزشکان بر قطع کلی مصرف سیگار و دخانیات است.

اگر هرنوع دارو ، مکمل و ویتامینی مصرف می کنید باید پیش از اقدام به جراحی بینی این امر را به پزشکتان اطلاع دهید.

روز پیش از تاریخ جراحی به حمام رفته و موهای بینی یا احیانا صورت را کوتاه نمایید.

مصرف هر نوع خوراکی یا آشامیدنی تا 8 ساعت پیش از جراحی اکیدا ممنوع است .

در مورد خانم ها لازم است طول دوره قاعدگی با روز جراحی مصادف نشود.

اگر از لنز چشمی یا دندان مصنوعی استفاده می کنید ، پیش از جراحی بینی آن را خارج نمایید و سپس به اتاق عمل وارد شوید .

توصیه می شود در روز جراحی با لباس راحت و دکمه دار به کلینیک یا بیمارستان مراجعه نمایید تا بعد از عمل پوشیدن آنها برایتان راحت باشد.

به همراه داشتن جواب آزمایشات در روز جراحی لازم و ضروری است.

در روز مراجعه به بیمارستان برای انجام جراحی بینی وجود یکی از بستگان و آشنایان به عنوان همراه لازم است.

در ساعت مشخص که جراح بینی تعیین نموده است و با مدارک کامل پزشکی به مرکز جراحی مراجعه نمایید.

اقدامات بعد از جراحی بینی :

بعد از عمل از مهم ترین مراقبت هایی که باید رعایت شود تا نتیجه جراحی بینی به صورت ایده آل باشد در زیر عنوان شده است :

– از فعالیت های بدنی سنگین پرهیز کنید.
– بینی خود را با محلول های نمک شست و شو دهید تا از ایجاد عفونت جلوگیری کند .
– داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را به طور منظم مصرف کنید.

– تا زمانی که پزشکتان اجازه نداده است ، پس از جراحی بینی از فین کردن خودداری نمایید و چنانچه لازم بود از دستمال کاغذی استفاده نمایید.

– اگر پانسمان بخش افقی پایین بینی کثیف شد ، با استفاده از گاز استریل آن را به فرم پانسمان قبلی درست کرده و بچسبانید.

– آتل رویی بینی را دستکاری ننماید و پس از یک هفته از زمان عمل ، برای برداشت آن به مطب جراح بینی خود مراجعه نمایید.

– مقداری به برنامه غذایی خود توجه داشته باشید و از خوردن خوراکی هایی که به بینی شما فشار می آورد خودداری کنید.

– صرف غذاهای نیازمند جویدن به مدت زیاد لازم است محدود شود از گاز زدن مواد خوراکی سفت ، سیب ، ساندویچ بزرگ و . . . تا زمان بهبودی جراحات خودداری نمایید.

– انجام رابطه جنسی در طول دوره بهبودی بیمار ممنوع است و توصیه می شود بیش از زمان های معمول استراحت نمایید.

– انجام حرکات ورزشی سنگین که نیازمند بلند نمودن اشیایی چون دمبل هستند تا شش ماه ممنوع است این محدودیت برای ترمیم و شروع خونرسانی بافت های بینی لازم و حیاتی است .

– تا حد امکان از دستکاری پشت لب بالا خودداری کرده تا برش های جراحی بینی به خوبی ترمیم شوند همچنین برای مسواک زدن از مسواکی نرم بهره بگیرید.

– تا روز برداشت آتل و پانسمان های اصلی ، در هنگام استحمام مراقب آنها باشید که خیس نشوند برای این امر دوش های تلفنی کمک کننده خواهند بود.

– پس از جداسازی آتل و پانسمان ها طبق نظر پزشک از چسب بینی استفاده کنید و قطره های تجویزی وی را در زمان های معین مصرف نمایید.

– در صورت بروز مشکللات جدی ، در اولین فرصت با مطب پزشک جراح بینی تماس حاصل فرمایید.

تورم صورت پس از جراحی بینی معمول و عادی است و گاه تا اطراف چشم ها نیز ادامه می یابد که این مسئله پس از چند هفته به کل برطرف می شود.

در تاریخ معین که پزشکتان قید می کند برای برداشتن و کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه نمایید.

جراحی بینی

جراحی انحراف بینی

بین دو سوراخ بینی هر فردی تیغه ی بینی واقع شده است. تقریبا تیغه ی میانی 80 درصد از مردم کمی نازک و انعطاف پذیر می باشد و کمی انحراف دارد. انحراف بینی باعث مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی و گرفتگی بینی و برخی مشکلات دیگر در فرد می شود. بهترین راه درمان انحراف بینی، جراحی انحراف بینی می باشد که باید توسط پزشک متخصص جراحی بینی انجام گیرد. انحراف بینی ممکن است همراه با کجی بینی باشد و یا اینکه در ظاهر فرد مشخص نباشد که فرد دچار انحراف تیغه میانی بینی می باشد.

در چه سنی می توان جراحی انحراف بینی را انجام داد

اصولا عمل جراحی انحراف بینی را زمانی که رشد بینی و صورت به تکامل برسد، در سنین قانونی بین 15 تا 18 سال انجام میدهند. ولی برخی اوقات که فرد دچار انحراف بینی شدید می باشد و ممکن است باعث مشکلات جدی تری از قبیل بیماری های ریوی در فرد ایجاد گردد، عمل جراحی انحراف بینی را در سنین پایین تر و حتی در کودکان نیز انجام می دهند.

جراحی انحراف بینی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر علیرضا مفرد

شما همچنین می توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر

به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام دکتر بپیوندید.

admin
بدون نظر

درج دیدگاه شما

شانزده − سیزده =