مراقبت های بعد از جراحی بینی | مراقبت بعد از بینی | مراقبت بعد از جراحی بینی | دکتر مفرد جراح بینی
10918
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-10918,single-format-standard,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,no_animation_on_touch,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی از جراحی های زیبایی پرطرفداری است که در بین مردم اهمیت فراوانی دارد. مراقبت های بعد از جراحی بینی از موارد قابل اهمیت است که باید مورد توجه قرار گیرد و به خوبی رعایت شود تا بعد از انجام عمل جراحی بینی، بیمار هر چه زودتر به بهبودی برسد و دوره نقاهت به زودی اتمام یابد.
اقدامات بعد از جراحی زیبایی بینی تاثیر زیادی در نتیجه ی جراحی خواهد داشت و بی شک با رعایت اصول مراقبت بعد از عمل بینی خواهید دید که نتایجی فوق العاده حاصل می شود.
در این مقاله ما قصد داریم  در ارتباط با اقدامات لازم بعد از جراحی بینی با شما صحبت نماییم و برخی از مراقبت های مهم بعد از عمل بینی را به شما ارائه دهیم.

مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی

اولین و مهمترین اقدام بعد از جراحی بینی استفاده از کمپرس یخ است. کمپرس یخ جهت رفع کبودی و ورم استفاده می شود. بهترین روش استفاده از کمپرس یخ استفاده از آن هر یک ربع یکبار است. کمپرس یخ را می توان حداکثر 3 روز استفاده نمود.
نیاز است که بیمار در هفته ی اول به خوبی استراحت کند و از راه رفتن و نشستن بیش از حد بپرهیزید. دقت کنید که سرتان را زیاد تکان ندهید و برای خوابیدن نیز از دو بالشت در زیر سرتان استفاده نمایید. استفاده از دو بالشت به این دلیل است که سرتان کمی از بدنتان بالاتر باشد و از خونریزی جلوگیری شود.
نکته ای دیگر اینکه باید در هفته های اول بعد از جراحی بینی تا حد ممکن سرتان را پایین نگیرید و از حرکت دادن بیش از حد سرتان جلوگیری نمایید.
هر چه بیشتر استراحت کنید نتیجه ی جراحی بهتر خواهد بود و درد کمتری را حس خواهید کرد.
بعد از اینکه رژیم غذایی را شروع کردید باید داروهای تجویز شده را مصرف نمایید. رژیم غذایی بعد از جراحی بینی اهمیت زیادی دارد. معمولا در روزهای اول فرد اشتها ندارد و میلی به غذا ندارد. بهتر است بدانید که با خوردن غذاهای مقوی روند ترمیم را افزایش می دهید. باید از غذاهای نرم و مایع استفاده کنید، زیرا خوردن غذاهای سفت باعث می شود که به بینی شما فشار وارد شود.
خوردن مایعات کمک می کند که هرچه زودتر به بهبودی برسید. خوردن آب میوه های طبیعی تاثیر بیشتری در روند بهبودی شما دارند. برای خوردن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا باعث می شود که به بینی تان فشار وارد شود. همچنین گاز زدن ساندویچ در هفته های اول توصیه نمی شود.
بعد از شروع رژیم غذایی و گذشت 6 ساعت از عمل بینی باید مصرف داروهای تجویز شده را شروع نمایید. پزشک برای شما داروهایی مانند قرص های مسکن، پماد و سرم شستشو تجویز می کند که باید مرتب مصرف شوند. قرص های مسکن جهت کاهش درد و قرص های سرماخوردگی و آبریزش بینی برای جلوگیری از عطسه تجویز می شوند. همچنین پمادهایی جهت ترمیم بخیه های بینی و سرم شستشو جهت شستشوی داخل بینی باید مورد استفاده قرار گیرند.
همچنین در صورت لزوم قطره هایی طبق تشخیص پزشک برای شما تجویز می شوند که بعد از برداشتن تامپون داخل بینی تان، از آنها باید استفاده شود.
یک هفته بعد از عمل جراحی بینی باید به مطب مراجعه کنید تا گچ بینی یا اسپلینت بینی برداشته شود. در هفته ی اول در صورت امکان استحمام نکنید. زیرا با خیس شدن پانسمان روی بینی ممکن است پانسمان جا به جا شود و در حالت بینی تان تاثیر بگذارد. اگر هم به حمام می روید سعی کنید اول بدنتان را از گردن به پایین بشویید. سپس به صورت نشسته سرتان را به عقب ببرید و موهایتان را شستشو دهید. بهتر است که یک همراه داشته باشید و به شما کمک کند. زیرا به دلیل وجود داروهای بیهوشی ممکن است که در حمام سرتان گیج برود و بر روی زمین بیافتید.
اما روز هفتم قبل از رفتن به مطب حتما به حمام رفته و گچ بینی تان را خیس کنید. اینکار باعث می شود که گچ بینی راحت تر برداشته شود.
یک هفته بعد از جراحی بینی که گچ بینی شما برداشته می شود، جراح بینی بر روی بینی شما چسب می زند و بنابر تشخیص پزشک چند ماه باید چسب بزنید. معمولا در هفته های ابتدایی چسب بینی توسط پزشک زده می شود. زیرا چسب بینی در هفته های اول تاثیر زیادی در فرم دهی بینی شما خواهد داشت. بعد از آن چسب بینی در از بین رفتن ورم بینی تاثیر خواهد داشت.
البته چسب زدن بیش از حد بینی نیز کار اشتباهی است و نباید مدت زمان چسب زدن بینی زیاد طول بکشد.
ماساژ بینی نیز یکی از اقدامات مهم بعد از جراحی بینی است که معمولا جهت کاهش تورم بینی و جلوگیری از چسبیدن پوست به استخوان بینی انجام می شود. برای اینکه بتوانید به طور صحیح ماساژ بینی را انجام دهید باید با پزشک جراح بینی خود در این باره مشاوره نمایید. البته ماساژ دادن بینی معمولا بعد از جراحی بینی گوشتی توصیه می شود. زیرا این بینی ها تورم بیشتری دارند و با ماساژ دادن زودتر به بهبودی می رسند.
البته در برخی مواقع نیز اگر جراح بینی تشخیص دهد باید آمپول تزریق کنید. آمپول نیز در اکثر مواقع برای بینی های گوشتی تجویز می شود و تاثیر زیادی در کاهش تورم بینی خواهد داشت.

مراقبت های بعد از عمل بینی
ورزش بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از جراحی بینی استراحت مهم ترین کاری است که باید انجام شود. برخی از افراد در ارتباط با ورزش بعد از جراحی بینی سوالات زیادی دارند.
در هفته ی اول جراحی بینی باید فرد به طور کامل استراحت کند. در هفته ی دوم فرد می تواند پیاده روی انجام دهد و فعالیت های روزمره را از سر گیرد. اما انجام ورزشهای دیگر توصیه نمی شود.
بعد از یک ماه می توانید فعالیت های کمی سنگین تر را انجام دهید و شنا کنید، اما هرگز شیرجه نزنید.
برای انجام ورزشهای هوازی باید دو ماه صبر کنید. انجام فعالیت هایی مانند دویدن بر روی تردمیل و برداشتن وزنه های سبک نیز بعد از دو ماه توصیه می شود. اگر ورزشکار هستید می توانید بعد از دو ماه ورزش خود را شروع کنید اما اگر خطر ورود ضربه به بینی تان وجود دارد باید از محافظ استفاده کنید. اگر قصد انجام ورزشهایی مانند تکواندو را دارید که احتمال ورود ضربه به بینی تان زیاد است بهتر است یک سال صبر کنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر  مفرد

drmofrad
بدون نظر

درج دیدگاه شما

شانزده − دو =